چگونه قدرت تمرکز ذهن را تقویت کنیم؟

تحقیقات نشان داده است که افرادی که می توانند توجه خود را به مدت طولانی حفظ کنند ، نسبت به کسانی که نمی توانند داراي انواع چالش های شناختی عملکرد بهتری هستند. به طور مثال فردي که دارای تمركز بالا است مي تواند كارهاي زيادي را همزمان انجام دهد.

اگر  مي خواهيد هدفی برای یادگیری و درک هرچه بیشتر در مورد دنیا داشته باشيد ، تقویت قدرت تمرکز یک ضرورت است.

در ادامه راه هاي چگونگي تقویت قدرت تمرکز فكر بيان شده است که به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

ذهن خود را به عنوان یک عضله بدانيد

وقتی صحبت از تقویت توجه می شود ، بايد فکر خود را به عنوان یک عضله بدانید زیرا که اختلافات بین تقویت بدن و تقویت ذهن شما چنان نزدیک است که واقعاً قابل توصيف نيست.

عضلات بدنی و توجه شما به “عضلات” در هر زمان معینی از قدرت محدودی برخوردار است ، استقامت و قدرت آنها می تواند به علت عدم تحرک یا آتروفی باشد و یا با ورزش جدی و هدفمند تقویت شود که پس از شدت گرفتن نیاز به استراحت و بهبودی داشته باشند.

براي تمرين ابتدا یک مقاله طولانی بخوانید ودر عين حال اشپزي كنيد  در هر دو حالت ذهن خود را مي توانيد تنظیم کنید که هر دو كار را همزمان انجام دهيد.

اين تمرين به اين دليل است كه وسط خواندن مقاله ذهن شما مدام خواستار ترک مقاله است تا سريعتر اشپزي كند،اما اگر همزمان كارتان را انجام دهيد ، تعجب خواهید كرد كه چقدر تمركز دهنی دارید.

حقیقت این است که تقویت ماهیچه های جسمی و روحی ما به کارهای ساده عادت دارند ،نظير شيوه صحیح غذا خوردن ، خواب زیاد و انجام ورزش روزانه.

عضلات ذهنی شما دقیقاً مانند عضلات بدنی ، نیاز به مقاومت دارند . در واقع نياز به چالش هایی دارند که محدودیت های آنها را رفع کند و از این طریق تمرکز تان افزايش پيدا كند. در زیر تمرینهایی بیان شده که باعث افزایش تمرکز و تقویت آن می شود.

  1. قدرت تمرکز خود را به تدریج افزایش دهید

اگر تصمیم دارید که ذهن خود را از صفر از نظر روحي وجسمی تقویت کنید ، بهترين کاری که می توانید انجام دهید اینکه خود را به یک برنامه تمرینی عادت دهيد و بهتر است روي “روش   Pomodoro  ” کار کنید مثلا 45 دقیقه مستقیم تمركز فكري كنيد و سپس به خودتان 15 دقیقه استراحت دهيد،البته برای بسیاری از ما45 دقیقه یک ماراتن ذهنی است.

یک هدف بسیار آسان شروع كنيد مثلا با داشتن یک تایمر که به مدت 5 دقیقه آن را تنظیم کرده اید به طور کامل روی خواندن متمرکز شوید. سپس قبل از ادامه به  خواندن دو دقیقه استراحت کنید. هر روز  5 دقیقه دیگر به زمان خواندن خود اضافه كنيد، به همراه 2 دقیقه دیگر به زمان استراحت.در 9 روز ، شما باید 45 دقیقه مستقیم بخوانيد و 18 دقیقه استراحت کرده باشيد. سپس می توانید جلسات تمرکز  خواندن خود را کمی طولانی تر کنید ضمن اینکه زمان استراحت را کوتاه تر.

  1. یک لیست از کارهایی كه باعث حواس پرتی شما مي شود را ایجاد کنید

مشکل این است که  وقتی حواسمان پرت مي شود ، به طور متوسط ​​25  دقیقه طول می کشد تا دوباره متمركز شويم.

برای این که روی کار خود متمركز بمانيم باید هر زمان که تفكري مي كنيد روی یک کاغذ بنویسید  و به خودتان قول دهید که قادر خواهید بود پس از دقت و تمرکز به ان برسيد.

  1. اراده خود را بسازید

توجه و اراده کاملاً در هم تنیده اند. قدرت اراده به ما این امکان را می دهد تا ضمن تمرکز روی وظیفه مورد نظر خود، عمدا حواس پرتی را نادیده بگیریم.

  1. مراقبه کنید (يوگا و ورزش هاي ذهني)

نه تنها مراقبه به شما در حفظ خونسردی و آرامش کمک می کند بلكه تحقیقات همچنین بارها و بارها نشان داده است که مراقبه ذهن آگاهی  باعث افزایش چشمگیر توجه شما می شود.

تحقیقات نشان داده است که فقط 10 تا 20 دقیقه مراقبه در روز باعث می شود دقت و تمركز بالايي داشته باشيم علاوه بر این بعد از گذشت چهار روز پیشرفت شما به خوبي مشاهده خواهد شد.بنابراین اگر می خواهید یک ساعت به طور همزمان روی مطالعات خود تمرکز کنید ، صبح ها فقط برای چند دقیقه روی نفس خود تمرکز کنید.

  1. ذهن خود را در طول روز تمرین دهيد

اختصاص 10 تا 20 دقیقه در روز به ذهن برای تمرین ذهنی عالی است. به طور مثال شما می توانید هنگام غذا خوردن روي ذهن خود تمركز کنید  و هنگام جویدن غذا بر روي طعم ها و بافت های آن متمركز شويد. ترکیب جلسات کوتاه ذهن آگاهی در طول روز باعث افزایش و گسترش دامنه توجه شما می شود

    6. چیزهایی را حفظ کنید

حفظ كردن یک ترفند جالب است مثلا شعر حفظ كردن يك راه عالی برای ورزش دادن به عضلات ذهنی است بنابراین می توانید هر هفته یک شعر یا یک آیه از قران را حفظ كنيد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *