زندگی نامه وین دایر

اگر اهل خواندن کتابهای رشد شخصی باشید، احتمالا نام «وین دایر» به گوشتان خورده است. وین دایر، یکی از نویسندگان موفق است که در این نوشته، با زندگی نامه او بیشتر آشنا خواهید شد.

وین دایر کیست؟

وین والتر دایر (Wayne Walter Dyer)، در سال 1940 میلادی در آمریکا به دنیا آمد. در دوران نوجوانی، به پرورشگاه سپرده شد و تا سن جوانی نیز در پرورشگاه بزرگ شد. زندگی در پرورشگاه باعث شده بود که او متحمل سختی ها و مشقت های فراوانی شود. وین دایر دوست داشت مستقل شود و به همین دلیل از اواخر دوران نوجوانی اش مشغول به کار شد و مشاغل مختلف مانند پخش روزنامه، صندوق داری، چمن زنی و شاگردی سوپرمارکت را تجربه کرد. سختی های زندگی و مشکلات اقتصادی باعث شد که او به مواد مخدر و مصرف زیاد الکل معتاد شود؛ اما به کمک تلقین و مدیتیشن، توانست مواد و الکل را ترک کند. در اینجا بود که وین دایر به قدرت کنترل ذهن و مدیتیشن پی برد.

آشنایی وین دایر با «رام داس»، مسیر زندگی او را تغییر داد. رام داس، استاد عرفان وین دایر بود و در تغییر مسیر زندگی او تاثیر زیادی گذاشت.

وین دایر پرتلاش بود و به همین دلیل توانست وارد دانشگاه «سنت جان» شود. او در دانشگاه، به عنوان محقق کار می کرد. به دلیل تحقیقات و مطالعاتی که انجام می داد، به نویسندگی علاقه مند شد و گاهی اوقات، مطالبش را در روزنامه چاپ می کرد.

همچنین او به درمان روح و روان و مشاوره نیز علاقه زیادی داشت و به صورت پاره وقت، کار درمان و مشاوره را نیز انجام می داد. زمانی که دانشجو بود، درباره گفتگوی انگیزشی و شیوه متمرکز شدن افکار منفی در دانشگاه سنت جان سخنرانی کرد که بسیار مورد استقبال واقع شد. بعد از این سخنرانی بود که بسیاری از دانشجویان، در کلاس های خصوصی او ثبت نام کردند. در نهایت هم وین دایر توانست مدرک دکترای خود را در رشته مشاوره تحصیلی دریافت کند.

وین دایر، به درجه استادی دانشگاه رسید و در دانشگاه و در رشته روانشناسی تدریس می کرد. او یک مرد 34 ساله بسیار موفق بود؛ اما علاقه بسیار زیادی به نویسندگی داشت و می خواست به صورت تمام وقت مشغول به نوشتن باشد. برای همین بود که استادی دانشگاه را رها کرد و به صورت جدی وارد عرصه نویسندگی شد.

او ایده های خود را به صورت یک کتاب جمع آوری کرد و اولین کتابش با عنوان «قلمرو اشتباهات شما» را به چاپ رساند. او در آن زمان معروف نبود و به همین دلیل، با تبلیغات شخصی اش توانست چندین جلد از کتابش را به فروش برساند. وین دایر، با تلویزیون و رادیو نیز مصاحبه تصویری می کرد و کمی بعد به برنامه تلویزیونی گفتگوی شب آمریکا دعوت شد.

وین دایر در کتابها و سخنرانی هایش، روی تغییر ذهن و داشتن تفکر جدید تمرکز می کرد. صحبتهای او شیرین و ساده بود و به همین دلیل، به دل می نشست. او در هنگام مشاوره، مثالهایی را از زندگی شخصی و خانوادگی خودش می زد تا بهتر بتواند مطالب را منتقل کند.

در همین زمان بود که وین دایر، کتاب «مرد خودساخته» خود را منتشر کرد که به خوبی از آن استقبال شد. وین دایر به عنوان یک نویسنده قدرتمند و سخنران انگیزشی شناخته شد و به عنوان بهترین سخنران سال 1987 میلادی انتخاب شد و جایزه چکش طلایی را دریافت کرد.

شروع معنویت وین دایر

معنویت وین دایر و معرفت قلبی او، نتیجه بخشش او بود. وین دایر، همواره از پدرش متنفر بود و از ظلمهای او عصبانی و خشمگین بود. بعد از مرگ پدرش، دایر بر سر قبر او رفت و تصمیم گرفت که او را ببخشد و برایش دعا کند. با رفتن کینه پدر، وین متوجه شد که معنویت به قلبش راه پیدا کرده است. بعد از این اتفاق بود که وین دایر احساس کرد که سدهای روحی از جلویش برداشته شده و زندگی جدیدی در درونش آغاز شده است. خود او درباره این موضوع می گوید: «وقتی پدرم را بخشیدم، حس بی نظیری داشتم، احساس خوشبختی و آزادی می کردم. در همین زمان بود که به نیروی بخشش پی بردم و متوجه شدم انسانی که می بخشد، فرصت بیشتری برای پیشرفت و رسیدن به آرزوهایش را دارد. وقتی کسی را می بخشی، در واقع خودت را آزاد می کنی و می توانی بهتر زندگی کنی.»

فهرست کتابهای وین دایر

وین دایر در طول زندگی اش، چندین جلد کتاب نوشت که اکثر آنها، جزو پرفروش ترین کتابها قرار گرفتند. در ایران نیز اکثر کتابهای او ترجمه شده و به چاپ رسیده اند. فهرست زیر، نام معروف ترین کتابهای وین دایر هستند:

  • قلمرو اشتباهات شما
  • آرام‍ش‌ درون‌
  • راز موفقیت و آرامش درونی
  • مرد خودساخته
  • ۱۰۱ راه برای ایجاد تغییر در زندگی شما
  • ۹ اصل معنوی برای رسیدن به تعادل و آرامش
  • ۳۶۵ راه برای به‌کارگیری نیروی معنوی
  • ۲۰۰ گفتار برای زندگی بهتر
  • 130 نکته کوچک زندگی

تا به حال، دو کتاب وین دایر یعنی قلمروی اشتباهات شما و آرامش درون، به عنوان پرفروش ترین کتاب سال آمریکا انتخاب شده است.

مهم ترین توصیه های وین دایر

وین دایر به مردم توصیه می کرد که به جنبه معنوی زندگی خود توجه کنند و از قلبشان پیروی کنند. همچنین از آنها می خواهد که به خدا ایمان داشته باشند و زندگیشان را با توجه به حضور خدا هدایت کنند. وین دایر، جسم انسان را به عنوان یک معبد مقدس و جایگاه روح می دانست و به افراد توصیه می کرد که قدر سلامتی جسمی خود را بدانند. همچنین او به فعالیت جسمی و ورزش کردن نیز بسیار توصیه می کرد و این کار را منشا سرزندگی و سلامتی می دانست. خود او هم هر روز می دوید و در بیش از 7 مسابقه دوی ماراتن شرکت کرده بود.

دایر در سخنرانی ها و کتابهایش، به رابطه منظم با پروردگار نیز تاکید ویژه ای می کند و بارها و بارها از این موضوع صحبت کرده است. به عقیده وین دایر، صبحها بهترین زمان برای راز و نیاز با پروردگار است. او در یکی از سخنرانی هایش بیان کرده است که: «وقتی از خواب بیدار می شوید، لحظاتی را با خدا راز و نیاز کنید و ببینید که با این کار، تا چه اندازه در آرامش فرو می روید. وقتی برای چند دقیقه با خدای خود تنها باشید و با او حرف بزنید، خواهید دید که آرامتر می شوید و ذهنتان باز می شود. این کار، موثرترین اقدام برای رسیدن به خود مقدس شما است.»

یکی دیگر از آموزه های وین دایر این است که افراد باید هر روز کارها و اعمال خود را ارزیابی کنند تا بتوانند خود را اصلاح کنند و هر روز بهتر از روز قبل شوند. آموزه های وین دایر، ترکیبی از آیات قرآن، روایات انجیل، سروده های مولانا و مکتب عرفان شرقی است که آنها را با علم روانشناسی نوین ترکیب کرده است و به همین دلیل، به دل می نشیند.

اگر به صفحه اینستاگرام وین دایر با آیدی drwaynedyer@ مراجعه کنید، مشاهده می کنید که بیشتر عکسهای او در کنار خانواده اش است؛ زیرا وین دایر به زندگی خانوادگی خود علاقه زیادی داشت و همیشه قدر همسر و فرزندانش را می دانست.

در سال 2009، وین دایر متوجه شد که به سرطان خون مبتلا شده است و در سال 2015 نیز در منزل شخص اش درگذشت. وین دایر، یک سخنران برجسته و نویسنده بزرگ است که با کتابهایش، روح و ذهن بسیاری از افراد را شفا داده است. علاوه بر اینها، دکتر وین دایر در دانشگاه سنت جان، یک صندوق کمک هزینه تحصیلی دایر کرد. او بیش از 1 میلیون دلار به دانشگاه های مختلف اهدا کرد و بیش از 100 میلیون از دارای اش را به برنامه های عمومی رادیو و تلویزیون اختصاص داد تا بتواند به بهبود روح و روان افراد کمک کند. زمانی که او درگذشت، در وب سایتش پیامی با این مضمون منتشر شد: «ما جسممان، دارایی هایمان و شغلمان نیستیم؛ بلکه ما عشق الهی هستیم که این بی نهایت و تمام نشدنی است.»

در این نوشته با زندگی نامه وین دایر آشنا شدید و دانستید که اهمیت دادن به روح و تسلط بر ذهن تا چه اندازه اهمیت دارد. به شما پیشنهاد می کنیم که یکی از کتابهای وین دایر را تهیه کرده و با افکار و آموزه های این مرد بزرگ، بیشتر آشنا شوید.

از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *