زندگی نامه هنری فورد

اگر به دنیای ماشین های حرفه ای و پیشرفته علاقه داشته باشید، پس با کمپانی ماشین سازی فورد آشنایی دارید. ماشین های فورد، جزو بهترین و پیشرفته ترین ماشین ها هستند. در این نوشته، می خواهیم درباره موسس کمپانی فورد یعنی «هنری فورد» با شما صحبت کنیم و از شما می خواهیم که تا پایان این نوشته همراه ما باشید.

دوران کودکی هنری فورد

هنری فورد (Henry Ford) در ۳۰ جولای سال 1863 میلادی در ایالت میشیگان آمریکا به دنیا آمد. پدر و مادرش کشاورز بودند و از راه مزرعه داری، هزینه زندگی خود و 6 فرزندشان را تامین می کردند. هنری، از همان دوران کودکی هم به کار در مزرعه علاقه ای نداشت و به پدرش در کشاورزی کمک نمی کرد. زمانی که 12 سال داشت، مادرش از دنیا رفت و این اتفاق، او را بسیار ناراحت و آشفته کرد. این موضوع باعث شد که هنری به فکر مهاجرت بیفتد و از میشیگان به شهری در اطراف دیترویت برود.

هنری فورد به کارهای مکانیکی و صنعتی علاقه زیادی داشت و به همین دلیل، به عنوان یک کارآموز مکانیکی مشغول به کار شد. او علاقه داشت که قطعه های وسایل مختلف را باز کند و دوباره قطعات را به هم متصل کند.

هنری فورد از دوران نوجوانی به دختر همسایه اش علاقه داشت و به همین دلیل، در 19 سالگی به ایالت میشیگان برگشت تا از دختر موردعلاقه اش خواستگاری کند. وقتی به خانه پدری برگشت، یک کارگاه شخصی برای خودش ساخت تا بتواند با خیال راحت به تعمیر و ساخت قطعات مکانیکی و ماشین آلات مختلف بپردازد. در این کارگاه، هنری الوار را برش می داد و سپس آنها را می فروخت. به علاوه ماشین های کشاورزی پدرش و سایر کشاورزان روستا را نیز تعمیر می کرد. با وجود کارگاه شخصی و تجهیزات موردنیاز، هنری فورد تصمیم گرفت که کار روی موتورهای بخار قابل‌ حمل وستینگ هاوس را شروع کند. او علاوه بر کار روی ماشینهای مکانیکی، درس هم می خواند و توانست وارد کالج کسب و کار گلداسمیت شود. فورد در دانشگاه، رشته تجارت را انتخاب کرد.

هنری فورد در 23 سالگی با دختر محبوبش یعنی «کلرا جین برایان» ازدواج کرد. بعد از ازدواجش، تصمیم گرفت به دیترویت برگردد؛ زیرا نمی خواست ادامه زندگی اش را به در روستایی کوچک سپری کند.

در 27 سالگی اش، وارد شرکت برق ادیسون شد و به عنوان تکنسین شروع به کار کرد. او در عرض دو سال توانست پیشرفت کند و به سمت مهندس ارشد ارتقا یابد. زمانی که خیالش از بابت هزینه های زندگی و درآمدش راحت شد، کار روی موتورهای بنزینی را شروع کرد و آزمایش های شخصی اش را از سر گرفت. در سال 1896 میلادی، هنری فورد توانست اولین درشکه بدون اسب را تولید کند و نامش را «چهارچرخه فورد» گذاشت. چرخ های چهارچرخه فورد، شبیه چرخهای دوچرخه بود و با اهرم هدایت می شد. این درشکه بدون اسب، به اتومبیل های اولیه شباهت زیادی نداشت؛ اما شروع خوبی برای نوآوری فورد محسوب می شد.

زمانی که هنری فورد در نشست مدیران ارشد شرکت ادیسون حضور پیدا کرد، موفق شد که «توماس ادیسون» را از نزدیک ببیند. توماس ادیسون با همان برخورد اول متوجه شد که چه اشتیاق سوزانی در وجود هنری فورد است و به همین دلیل، او را تشویق کرد که به آزمایشهایش ادامه دهد.

تاسیس شرکت خودروسازی دیترویت

هنری فورد برای انجام آزمایش ها و تحقیقاتش به زمان زیادی نیاز داشت و به همین دلیل بود که شرکت ادیسون را ترک کرد تا بتواند وسیله نقلیه بعدی اش را طراحی و خلق کند. در سال 1899 میلادی بود که فورد، شرکت خودروسازی دیترویت را تاسیس کرد.

هنری فورد در شرکت خودروسازی دیترویت، شاهد پیشرفت و موفقیت زیادی نبود؛ زیرا اتومبیل های تولید شده در این شرکت، کیفیت پایین و هزینه بالایی داشتند و همین موضوع، باعث شده بود که به فورد ضرر مالی زیادی برسد. در نهایت، شرکت دیترویت ورشکسته شد و هنری فورد آن را منحل کرد.

 

راه اندازی شرکت ماشین سازی فورد

در سال 1903 و 2 سال بعد از اولین شکست هنری فورد، شرکت موتورسازی فورد با شراکت «الکساندر مالکومسن» تاسیس شد. در این شرکت بود که هنری فورد توانست اتومبیلی تولید کند که می توانست با سرعت بیش از 90 مایل (140 کیلومتر) در ساعت حرکت کند. این اتومبیل، رکورد سریعترین اتومبیل آن زمان را از آن خود کرد و به نام اتومبیل 999 شناخته شد. یکی از معروف ترین راننده های مسابقه رالی به نام «برنلی اولد فیلد» اتومبیل 999 را به همگان معرفی کرد و به این ترتیب بود که نام برند فورد در آمریکا معروف شد.

با ساخت اتومبیل مدل T در سال 1908، صنعت خودروسازی در آمریکا و در جهان تغییر کرد. اتومبیل مدل T، یک خودروی ساده و ارزان بود که موتورش در جعبه قرار می گرفت و 4 سیلندر پرقدرت داشت. فرمان اتومبیل مدل T نیز در سمت چپ ماشین بود و از همه نظر، خودرویی خاص و منحصر به فرد تلقی می شد. بسیاری از تولیدکنندگان خودرو در آمریکا، از این اتومبیل الگو گرفته بودند. بسیاری از افراد دوست داشتند که این اتومبیل را خریداری کرده و از آن به عنوان خودروی شخصی خود استفاده کنند. با تولید اتومبیل مدل T، هنری فورد توانست سود 100 درصدی را برای سه سال متوالی تجربه کند.

بعد از موفقیت در ساخت اتومبیل مدل T، کمپانی فورد توانست 9 اتومبیل دیگر نیز تولید کند. یکی از موفق ترین اتومبیل ها، اتومبیل مدل N بود که خودرویی کاملا لوکس و خاص به حساب می آمد و گزینه خوبی برای ثروتمندان و افراد مشهور بود.

در سال 1913 میلادی، هنری فورد اولین کارخانه مونتاژ خودرو را راه اندازی کرد و نام آن را «هایلند پارک» گذاشت. فورد در این شرکت، بیش از 13 هزار کارمند را استخدام کرد و به اوج موفقیت و شهرت رسید.

دوران کاری هنری فورد با فراز و نشیب هایی همراه بود؛ اما او توانست با نوآوری و خلاقیتش همه موانع را پشت سر بگذارد و به عنوان یکی از موفق ترین و موثرترین خودروسازهای جهان شناخته شود.

هنری فورد، به عنوان شایسته ترین تاجر و ثروتمند آمریکایی معروف است؛ زیرا او اولین جایگاه را در زمینه خط تولید صنعتی از آنِ خود کرده است. همچنین هنری فورد به دستمزد کارگران توجه ویژه ای داشت و در جهت حفظ رفاه آنها تلاش می کرد و با این کار توانست بازدهی کارگرانش را چندین برابر کند.

هنری فورد در 7 آوریل سال 1947 میلادی و در سن 83 سالگی، از دنیا رفت و در قبرستان فورد در دیترویت به خاک سپرده شد. فورد تا آخرین روزهای عمرش نیز مسئولیت ریاست شرکت فورد را بر عهده داشت و وظایفش را به خوبی انجام می داد.

سخنان به یاد ماندنی هنری فورد

در انتهای این مطلب، دوست دارم چند جمله به یاد ماندنی و تاثیرگذار از هنری فورد را برای شما نقل قول کنم:

  • در زندگی، زمانهایی وجود دارد که حس می کنید همه چیز علیه شماست. در این زمانها، به یاد بیاوریدکه هواپیما، با غلبه بر باد حرکت می کند؛ نه در جهت آن!
  • فوق العاده ترین کار این است که ذهن خود را جوان نگه دارید. هرکسی از یادگیری دست بکشد پیر است، فرقی ندارد جوانی 20 ساله باشد یا مردی 80 ساله! هرکسی که به یادگیری ادامه می دهد جوان می ماند.
  • در هنگام رسیدن به موانع و مشکلات، به دنبال پیدا کردن مقصر نباشید؛ بلکه راه حل را پیدا کنید. همه می توانند گله و شکایت کنند؛ اما شما کسی باشید که چاره مشکلات را پیدا می کند.
  • هیچ کاری سخت نیست؛ فقط کافی است آن را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید.
  • شکست خوردن، به شما فرصتی برای دوباره شروع کردن می دهد؛ اما این بار باید آگاه تر و هوشیارتر شروع کنید.

در این نوشته با زندگی نامه هنری فورد آشنا شدید که یکی از بهترین و تاثیرگذارترین تاجران آمریکایی است. هنری فورد، یک کارآفرین فوق العاده بود که اشتیاق فراوانی به کارش نشان می داد و با اشتیاق سوزانش توانست به تمام اهداف و آرزوهایش برسد.

امیدواریم از خواندن این نوشته لذت برده باشید و نکات برجسته زندگی هنری فورد را به خاطر سپرده باشید. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *