راه كارهايي براي غلبه بر اهمال كاري يا تنبلی

اهمال كاري  يعني تمایل به بیکار بودن ، انجام ندادن هیچ کاری ، مقاومت در برابر تلاش كردن و به تعویق انداختن کارهاست.

بعضی اوقات ، ما از تنبلی کمی لذت می بریم ، مانند اينكه در یک روز بسیار سرد در رختخواب بمانیم. اما برای اینکه وظایف خود را كارامد انجام دهیم ، کارآمد باشیم و با کمال زندگی کنیم و به موفقیت برسیم ، باید یاد بگیریم که چگونه بر تنبلی خود غلبه کنیم.

آیا افراد تنبل واقعاً باهوش تر و موفق تر هستند؟

بیل گیتس غالباً این جمله را نقل مي كند كه: ”من همیشه تنبلی را برای انجام کارهاي سخت انتخاب می کنم ، زیرا شخص تنبل راه ساده ای برای انجام کارهاي سخت پیدا می کند.”

بسیاری از افراد باهوش نيز ترجیح می دهند از فرایندهای کارآمد و موثرتر استفاده کنند. بنابراین شاید استخدام یک فرد تنبل بدترین ایده نباشد زيرا افراد تنبل احتمالاً متفکران استراتژیک هستند که می توانند با میانبرهای هوشمند ، راه هایی برای رفع مشکلات ، صرفه جویی در وقت و کمک به ایده های جدید و خلاقانه در شرکت كمك كنند.

اما بعضي مواقع تنبلي باعث كاهش بهره وري و انجام كارهاي ضروي در فرد مي شود به ههمين دليل در ادامه نکات ساده اي برای غلبه بر تنبلی ارائه شده است:

تقسیم کار به کارهای کوچکتر

اغلب ما از وظایفمان خودداری می کنیم زیرا آنها را خیلی بزرگ ، بیش از حد خسته کننده می دانیم.تقسيم یک کار به چندین کار کوچکتر می تواند این مشکل را برطرف کند و به جای داشتن یک کار بزرگ ، یک سری کارهای کوچک خواهیم داشت که به تلاش زیادی نیاز ندارند.

این رویکرد نه تنها در مورد وظایف ، بلکه در اهداف و سایر مواردی که باید انجام شود نيز بايد به كار گرفته شود زيرا این امر باعث می شود بخش اعظم تنبلی و مقاومت درونی بدن خنثي شود.

استراحت ، خواب و ورزش

در بعضی موارد تنبلی ناشی از خستگی و کمبود انرژی است. اگر در مورد شما اين گزينه صحیح است ، باید استراحت و خواب مورد نیاز و همچنین به میزان کافی ورزش و هوای تازه به بدن خود اختصاص دهید.

اراده و نظم و انضباط داشته باشيد

برای دنبال کردن برنامه هاي خود بايد برای اراده ، نظم و قدرت درونی  با تمام دستورالعمل ها ، راهنمایی ها و تمرینات مورد نیاز در اين زمينه داشته باشيد. همچنین یاد بگيريد که چگونه بر تعلل و تنبلی غلبه کنید و قاطعیت و پشتکار خود را توسعه دهید.

انگیزه

در بعضی موارد دلیل تنبلی ناشی از عدم انگیزه است. شما می توانید انگیزه خود را از طریق تأیید ، تجسم و تفکر در مورد اهمیت انجام وظیفه یا کار خود براي رسیدن به هدف خود تقویت کنید.

در مورد مزایاي غلبه بر تنبلي فكر كنيد

در مورد غلبه بر تنبلی خود و اقدام به جای فكر كردن در مورد مشکلات یا موانع ، به فوایدی که خواهد داشت بپردازید. تمرکز روی دشواریهای انجام کار ، منجر به دلسردی ، جلوگیری از اقدام و تنبلی می شود. مهم است که ذهن و توجه خود را به مزایا ي غلبه بر تنبلي متمرکز کنید ، نه بر مشکلات.

در مورد عواقب تنبلي فكر كنيد

فکر کنید در صورت تحمل تنبلی ، چه اتفاقی خواهد افتاد .فکر کردن در مورد عواقب عمل نکردن نیز می تواند شما را به سمت اقدام سوق دهد.

تجسم

تخیل شما تأثیر زیادی در ذهن ، عادات و عمل شما دارد. در صورت انجام کاري خود را با انرژی و اشتیاق تجسم کنید. قبل از شروع یک کار یا هدف هنگامی که احساس تنبلی می کنید ذهن تان شما را وادار مي كند از انجام کارهايتان دست بردارید.

تکرار اظهارات

به خودتان هر روز بگویید:

“من می توانم هدف خود را تحقق بخشم.”

“من انرژی و انگیزه ي لازم برای عمل و انجام هر کاری که می خواهم یا باید داشته باشم را دارم.”

“انجام کارها مرا قوی تر می کند.”

“انجام کارهايم باعث می شود که اتفاقات خوبي برايم رخ دهد.”

از افراد موفق بیاموزید

از افراد موفق ياد بگيريد كه چگونه اجازه نمی دهند تنبلی بر انها پیروز شود. از آنها بیاموزید ، با آنها صحبت کنید و با آنها در ارتباط باشید.غلبه بر عادت تنبلی از طریق یک سری اقدامات و فعالیتهای روزانه حاصل می شود. هر وقت بر تنبلی خود غلبه کردید قوی تر می شوید.

اگر فهمیدید که روزهای بیشتري تنبلی می کنید و در انجام کارها با مشکل روبرو هستید ، می تواند نشانه این باشد که تنبلي بر شما چيره شده است.عدم اشتیاق به شغل خود ، بیش از حد انجام كارها فقط برخی مواردی هستند که می توانند در تمایل شما به انجام کارها اختلال ایجاد کنند.

چگونه بر تنبلی غلبه کنیم

برخی از افراد نسبت به دیگران تنبلی بیشتری داشته باشند ، حتی افراد بسیار مولد می توانند در انجام بعضی کارها تنبلي يا اهمال كاري كنند.

در ادامه  چند راه كار ساده برای کمک به شما در خلاص شدن از شر اهمال كاري و درک بهره وری ارائه شده است.

  1. اهداف خود را مدیریت کنید

تعیین اهداف غیر واقعی می تواند منجر به افسردگی شود . اگرچه تشخیص بالینی ان واقعی نیست ، اما علائم افسردگي توسط متخصصان پزشکی ثابت شده است.مثلا افسردگي شغلی می تواند باعث ، از بین رفتن علاقه و انگیزه و اشتیاق به تنبلي شود. بنابراين با قرار دادن اهداف کوچکتر و قابل دستیابی مي توانيد بر تنبلي غلبه  كنيد.

  1. انتظار نداشته باشید که ادم كاملي باشيد

کمال گرایی باعث ايجاد حالات رواني در فرد مي شود.این افزایش کمال گرایی باعث می شود که افراد نسبت به خود و دیگران بیش از حد انتقاد کنند. همچنین منجر به افزایش افسردگی و اضطراب و در نتيجه تنبلي مي شود.

  1. به جای گفتگوی منفی از بحث هاي مثبت استفاده کنید

صحبت کردن منفی تلاش شما را برای انجام کارها در هر جنبه اي از زندگی فلج مي كند. مثلا گفتن به خودتان که آدم تنبلی هستید نوعی گفتگوی منفی است.شما می توانید صدای داخلی منفی خود را با تمرین مثبت کنید . به جای گفتن ، “راهی نیست که بتوانم این کار را انجام دهم” ، بگوييد ، “من تمام تلاش خود را می کنم تا این اتفاق بیفتد.”

  1. يك برنامه عملی ایجاد کنید

برنامه ریزی در مورد چگونگی انجام کار می تواند کار را آسان تر کند. تعيين زمان ، تلاش و عوامل دیگر برای تحقق اهدف خود و ایجاد یک برنامه واقع بینانه  به شما كمك زيادي در غلبه بر تنبلي مي كند. داشتن یک برنامه جهت و اعتماد به نفس را فراهم می کند حتی اگر در این مسیر با مشکل روبرو شوید.

  1. از نقاط قوت خود استفاده کنید

لحظه ای به این فکر کنید که نقاط قوت شما هنگام تعیین اهداف یا تلاش برای برطرف کردن یک کار چیست وسعی کنید آنها را در جنبه های مختلف به کار بگیرید تا در انجام کارها به شما کمک کند. تحقیقات نشان داده است که تمرکز روی نقاط قوت باعث افزایش بهره وری ، احساسات مثبت و اشتغال در کار می شود.

  1. کمک بخواهید

بسیاری از مردم بر این باورند که درخواست کمک ، نشانه ضعف است. در مطالعه اي دانشمندان دريافتند افرادی که از همکاران خود درخواست کمک نمی کنند ، بیشتر احتمال دارد که در شغل خود ناراضی باشند و از عملکرد شغلی کمتری برخوردار باشند، همچنین کمتر توسط کارفرمایان خود درک می شدند.

درخواست کمک ، شانس موفقیت شما را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند تا با دیگران ارتباط برقرار کنید و به شما تشویق و انگیزه مي دهد.

  1. به خود پاداش دهید

انجام یک کار به خودی خود یک پاداش است ، اما برخی از افراد به دلیل پاداش های خارجی هدایت به انجام كاري می شوند . بنابراين تمرکز خود را روی آنچه که انجام مي دهيد،قرار دهيد. مثلا پایان یک پروژه بزرگ را با یک جشن بزرگ به خود پاداش دهيد .

  1. غذاهای پر پروتئین بخورید

آیا نمی دانید “چگونه می توانيد تنبلی خود را متوقف کنيد؟” برخی از غذاها انرژی شما را افزایش داده و قند خون را ثابت نگه می دارند ، بنابراین با خوردن انها کمتر احساس تنبلي می کنید. غذاهای حاوی پروتئین بالا این کار را انجام می دهند ، مانند:

 ماست یونانی

بادام ها

تخم مرغ

ماهی تن

 

  1. از خوردن غذاهای قندی و پرچرب خودداری کنید

تغذیه و بهره وری مرتبط هستند. از غذاهایی که انرژی شما را هدر می دهند ، خود داري کنید زیرا هضم آنها آهسته است و باعث ایجاد قند خون می شود . این موارد شامل:

کربوهیدراتي مانند نان سفید و ماکارونی

الکل

غذاهای سرخ شده و فست فودها

10.ورزش

ورزش روشی مطمئن برای خلاص شدن از تنبلی است. فقط چند دقیقه ورزش می تواند باعث افزایش سطح انرژی ، بهبود خلق و خو و کاهش اضطراب ، استرس و افسردگی شود ،همه این موارد باعث می شود که احساس خشکی و بی تحرکی در طول روز نداشته باشید و بهتر است برای مقابله با این احساس تنبلی پیاده روی یا دوچرخه سواري را امتحان کنید.

11.آب زياد بنوشيد

مزایای آب آشامیدنی بی پایان هستند و می تواند کمک زيادي به مبارزه با تنبلی كند. آب می تواند سطح انرژی و عملکرد مغز را تقویت کند. همچنین عملکرد بدنی را به حداكثر برساند.

12.براي چگونگي تنبلی با يك پزشك مشورت كنيد

بعضی اوقات تنبلی ناشي از علائم یک بیماری مي تواند ،باشد.اگر متوجه شدید که علاقه خود را به انجام کارهایی از دست داده اید که به طور عادی از آنها لذت می برید و انرژی و تمرکز لازم برای انجام کارها را ندارید ، با پزشک مشورت کنید.

  1. شرایط بهداشت روان

بسیاری از شرایط بهداشت روان می توانند علائمی را ایجاد کنند که ممکن است شما به اشتباه ناشي ازتنبلی بدانيد ، مانند عدم انگیزه ، خستگی مزمن و ترک اجتماع. این شرایط شامل موارد زیر است:

افسردگی

اضطراب

اختلال عاطفی فصلی (SAD)

اختلال دو قطبی

اختلال استرس (PTSD)

اختلال استرس حاد

شرایط پزشکی مزمن

شرایط پزشکی می تواند باعث تغییر در سطح انرژی شما شود و مانع از این شود که بتوانید به روش معمول عمل کنید. نمونه هایی از این موارد:

کم خونی

کمبود ویتامین

اختلالات تیروئید

قند خون پایین

دیابت

بیماری آدیسون

سندرم خستگی مزمن

بیماری قلبی

سرطان

14.با خود مهربان باشید

در مورد چگونگی صحبت كردن با خود فکر کنید.  جلوی گفتگوی منفی خود را بگیرید مانند اینکه به خود بگویید با تنبلی بی ارزش هستید. اگر زمان زیادی را اینگونه سپری کنید ، مشکل تنبلي  و اضطراب و افسردگی در شما كم مي شود. بنابراين بهتر است گفتگوي درونی با خود را امتحان کنید که در آن خود را با مثبت نشان ميدهید و از تلاشهای خود سرافراز هستيد. انجام این کار می تواند چشم انداز شما را تغییر داده و به شما انگیزه دهد .

15.ذهن آگاهی را یاد بگیرید

یک راه عالی برای جلوگیری از هر آنچه در زندگی شما اتفاق می افتد ، تمرین ذهن آگاهی است . ذهن آگاهی موثرترين راه برای غلبه بر تنبلی است زیرا را در مورد انجام دادن کار یا انجام ندادن کاری مي توانيد آگاهانه انتخاب کنید.

وقتی ذهنیتي دارید می توانید بهانه هایی را که در ذهنتان ایجاد می شود را مشاهده کنید و آنها را به عنوان گذران افکار تشخیص دهید .همچنين  در لحظه کنونی زندگی کنید ، از آنچه در حال حاضر دارید قدردانی کنید.

16.بفهمید که برای رسیدن به موفقیت کار سخت و فداکاری نبايد انجام دهيد

نظم و انضباط با ایجاد عادات كوچك ایجاد می شود كه به برنامه های مهم و بزرگتر در برنامه شما تبدیل می شوند.واقعیت این است که اکثر کارشناسان و متخصصان اعتراف می کنند که اکثر دستاوردهای آنها 99٪ کار سخت و فقط 1٪ استعداد است. استعداد نامشخص شما را به جایی نمی رساند.همه موفقیت ها نیاز به فداکاری و کار مداوم دارند که هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی شما را تحت تاثير قرار دهند.

در نهايت:

دلایل مختلفی وجود دارد که افراد دچار تنبلی می شوند ، اما راه های غلبه بر آن وجود دارد. امیدواريم این مقاله الهام بخش  شما باشد تا راه هایی برای جلوگیری از تنبلی در زندگی خود بیابید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *