تکنیک های موثر بهبود حافظه و تند خواني برای بهره وری بيشتر در کار

آیا در به خاطر سپردن اطلاعات مشکلی دارید؟آیا احساس می کنید زمان کافی برای خواندن تمام کتاب ها / اسنادی که واقعاً می خواستید بخوانید را ندارید؟

در عصر اطلاعات امروز یک حافظه خوب و توانایی تند خواني دو مهارتي است که نبايد نادیده گرفته شود و خوشبختانه هر دو مهارت را می توان یاد گرفت، شما می توانید خودتون را آموزش دهید تا بهتر به یاد داشته باشید و سریعتر بخوانید و تنها راه ان دانستن دانش فنون صحیح و تمرین خوب و به حداکثر رساندن حافظه خود است.

فرآیند حافظه دارای سه مرحله است:

  • ثبت
  • حفظ
  • به خاطر آوردن

ثبت: فرآیند ذخیره اطلاعات در مغز شما است. یعنی احتباس توانایی شما برای نگه داشتن اطلاعات در مغز تا زمانی كه بخواهيد .

نکته قابل توجه این است که 95٪ از مشکلات حافظه به دلیل عدم ثبت ضعیف است و این خیلی زیاد بين مردم اتفاق افتاده است كه مي گويند “من حافظه ضعیفی دارم” براي پاسخ به اين سوال بايد گفت كه اين احتمال وجود دارد كه شما روش های ضعیفی برای ثبت اطلاعات در مغز خود به کار برده اید.

بنابراین آنچه ما باید روی آن تمرکز شود این است که چگونه اطلاعات را به روشی مناسب ثبت کنیم تا بتوانیم آن را به خوبی حفظ و در صورت نیاز به یاد داشته باشیم.

اجازه دهید اکنون تکنیک VAP و بخاطر سپردن اطلاعات را در دو بخش مهم بيان كنيم:

1. به خاطر سپردن اطلاعات به صورت ليست

به خاطر آوردن لیست روش بسیار خوبی برای شروع تمرین تکنیک های حافظه و تند خوانی است.

اولین کاری که شما باید انجام دهید اينكه تصويرسازي كنيد يعني تصویری را انتخاب کنید که به شما در یادآوری کارتان کمک خواهد کرد. این تصاویر می توانند: دستگاه فتوکپی ، دستگاه خودپرداز ، ریموند ، هواپیما و با حتی مربای توت فرنگی باشند.

از همین تکنیک می توان برای به یاد آوردن لیست های خرید ، نکات اصلی سخنرانی ها یا موارد مشابه استفاده کرد.

2. به یاد آوردن نام افراد

شما احتمالاً تجربه ملاقات با شخصی را داشته اید اما نام او را به خاطر ندارید که اين به معنی داشتن حافظه ضعيف است.

بیشتر افراد نمی توانند اسامی را به خاطر بیاورند زیرا اکثر نام ها قابل مشاهده نیستند. به همین دلیل وقتی با کسی ملاقات می کنید سعی کنید نام او را به یک تصویر تبدیل کنید تا در ذهن تان بماند.

مثلا اگر كسي نامش مريم است .اين نام بسیار شبیه به گل (مريم) است. برای به یاد آوردن نام آن تصور کنید يك شاخه گل مريم داشتيد.

سرعت خواندن خود را افزایش دهید

در دنیای تجارت سریع و مبتنی بر اطلاعات ، نتایج موفقیت آمیز اغلب به توانایی ما در خواندن و پردازش سریع اطلاعات بستگی دارد.

همه ما با صندوق ورودی های پر از ایمیل ، سؤالات ، گزارش ها و اطلاعات زيادي مواجه هستیم و  به راحتی می توان احساس کرد که حجم عظیمی از مطالب برای خواندن و پردازش نیاز است كه مجبوريم سرعت خواندمان را افزايش دهيم.

سرعت خواندن به شما در خواندن و درک اطلاعات مکتوب به صورت سریع کمک مي کند. این امر باعث می شود مهارت لازم براي درك و تسلط داشتن بر اطلاعات را نیز پيدا كنيد.

آیا واقعاً امکان تند خواني وجود دارد؟

پاسخ بله است! متوسط ​​سرعت خواندن بیشتر افراد فقط حدود 200 – 250 کلمه در دقیقه است. که اگر از تکنیک های موثر تند خواني استفاده شود،سرعت خواندن دو برابر یا حتی سه برابر می شود. يعني 500 – 700 كلمه در دقیقه.

در سال 2007 ، شش تند خوان قهرمان جهان كه يكي از انها آنه جونز بود با خواندن هری پاتر و ضیافتگان مرگ  در47 دقیقه و یک ثانیه یک رکورد زد و در واقع توانست با خواندن 4،251 کلمه در دقیقه اين ركورد به اسم خودش ثبت کند.

آیا تند خواني لذت خواندن را خراب می کند؟

قطعا نه. در هر صورت ، خواندن سریع لذت خواندن را افزایش می دهد زیرا به مدت طولانی مي توان روي مطالب تمرکز كرد .

سرعت خواندن فعلی خود را اندازه بگیرید

اکثر افراد حتی در مورد سرعت خواندن فعلی خود اطلاعاتي ندارند. اگر می خواهید سرعت خواندن خود را افزایش دهید ، باید سرعت فعلی خواندن خود را بدانید.

تعداد کلمات هر مقاله را بشمارید. زمان خواندن خود رابه  تعداد کلمات تقسیم کنید و در 60 ضرب کنید تا سرعت شما به عنوان کلمات در دقیقه بدست بیاید.

طول نگاهی چشم خود را افزایش دهید

چهار خط عمودی موازی را روی كتاب با چشم و به صورت نا محسوس بکشید ، به طوری که بین دو خط حدود سه تا چهار کلمه داشته باشید. سعی کنید به جای خواندن کلمه به کلمه به تمام قسمت ها با یک نگاه تمرکز کرده و مطالب را بخوانید.

بعد از این سه خط موازی رسم کنید به این ترتیب به آرامی دور چشم خود بر روي كلمات افزایش دهید. به یاد داشته باشید اینکار برای اینکه چشمان خود را برای افزایش ديدن كلمات عادت دهيد.

براي یک هدف بخوانید

تعیین اهداف خود در خواندن ، در حالت  ایده آل در وقت و تلاش شما صرفه جويي مي كند

نیسان کاسیبلاتلا یک رکورد دار گینس (2011) و یک استاد بزرگ حافظه در سنگاپور است. وی نویسنده ، گوینده و مربی با بیش از 16 سال تجربه در گفتگوها و کارگاههای آموزشی در زمینه های بهبود حافظه ، تند خواني ، تمرکز و موفقیت در ذهن است  وی خاطر تشان می کتد تعیین اهداف یکی از اصول اولیه و ضروری خواندن است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *