تغییر در عادات، تغییر در زندگی

همه ما در زندگی عاداتی داریم که زیاد خوشایند نیست این عادات می تواند رفتاری غیر منطقی باشد و یا افکاری وسواس گونه که به آن تمایل داریم .در برخی از موارد این عادات می تواند در زندگی روزمره ناملایمات و آزردگیهایی را برای خود و یا اطرافیان مان به وجود آورد.

تغییردرعادات بسیار دشوار است و به سادگی امکان پذیر نیست برای به وجود آوردن تغییری پایدار در رفتار ،می بایست زمان زیادی صرف شود هیچ تغییری یک شبه به وجود نمی آید بلکه مرحله به مرحله پیش می رود همین امر ایجاد تغییر را دشوار می کند و اکثر افراد از ادامه راه منصرف می شوند .

مرحله اول : انکار

افراد برای تغییر در عادات ناخوشایند مقاومت می کنند و برای رهای از فشار ناشی از تغییر،ابتدا دست به انکار واقعیت می زنند به این صورت که قبول نمی کنند که این رفتار شان باید تغییر کند و سعی می کنند مشکل خود را نادیده بگیرند .

بهتر است بدانیم که با تغییر در عادات ناخوشایند و رفتار ناپسند خود می توانید زندگی دیگری را تجربه کنید انکار، مشکلی را حل نمی کند اگر تمام درها را بسته می بینید می بایست تغییری درنگرش خود ایجاد کنید.برای شروع عادت و یا رفتار ناپسند خود را بپذیرید و بخواهید که تغییرش دهید.

مرحله دوم :تردید

در این مرحله مانعی بزرگ در را تغییر به وجود می آید و آن تردید و دودلی است .از طرفی فرد به لزوم تغییرپی برده و از طرفی این کار را نشدنی و دست نیافتنی قلمداد می کند. از تغییر و تاثیراتش در زندگی دچار شک می شود بسیاری از افراد هرگز از مرحله تردید عبور نمی کنند و با اینکه لزوم ترک رفتار ناصحیح را درک کرده اند ولی از ایجاد تغییر در آن تردید دارند .با تغییر در نگرش و عادات خود می توانید زندگی دیگری را تجربه کنید پس مصمم باشید و به راهتان ادامه دهید.

مرحله سوم:ایجاد تغییری کوچک

تغییر به طور ناگهانی و یکباره اتفاق نمی افتد برای ایجاد تغییر لازمست تا با جزئیات شروع کنید هدف خود را مشخص کنید و روی کاغذ بنویسید هدف کلی نباشد و به صورت جزئی و مرحله به مرحله نوشته شود.برای ترک سیگار نمی توان به یک باره و برای همیشه سیگار را ترک کرد در ابتدا می توان از تعداد سیگار کم کرد.

مرحله چهارم :اقدام

لازمه رسیدن به این مرحله صرف وقت و زمان برای مراحل قبلی است .تغییر در رفتار و نگرش به زمان نیاز دارد پس از طی مدت زمانی مناسب ، اکنون شما آماده اید که درجهت دستیابی هدف به اقدام مستقیم  بپردازید .تغییر را در خود تجربه کنید و هر زمان که نتیجه خوب ترک عادات ناشایست خود را دیدید خود را تشویق کنید برای هر گام مثبتی که بر می‌دارید پاداشی برای خود در نظر بگیرید.اکنون حمایت و پشتیبانی اطرافیان در  حفظ گام‌های مثبت برای ایجاد تغییر ، بسیار اهمیت دارد.

مرحله پنجم :نگهداری و حفظ یک رفتار جدید

اکثر افراد در این مرحله دچار وسوسه می شوند و تمایل دارند به رفتار سابق خود برگردند تغییر دوری از رفتارهای قبلی و تداوم و حفظ رفتارهای جدید است برای ادامه راه مطمئن باشید شما می توانید تغییر ایجاد شده را برای همیشه حفظ کنید هیچ دلیلی وجود ندارد تا به عادات ناخوشایند قبلی برگردید.

مرحله ششم :احساس ناامیدی، دلسردی، شکست و ناکامی

اگر به رفتار قبلی خود برگردید،احساس شکست و نا امیدی می کنید ولی اجازه ندهید این ناکامی اعتماد به نفس شما را ازبین ببرد.این را بدانید که در هر تغییری،بازگشت به رفتار قبلی ، رویدادی شایع است اکثر افراد مراحل قبلی را به درستی و در زمان مناسب طی نمی کنند و به رفتار قبل برمی گردند.

با آگاهی و درک درست ، می توان تغییرات شگرفی در افکار، نگرش ها ، شخصیت ، دیدگاه و رفتار به وجود آورد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *